1. Po co nam drzewa? Funkcje drzew, wpływ drzew na otoczenie i środowisko, sytuacje problemowe.
2. Drzewo w polskim prawodawstwie - ustawa o ochronie przyrody, Prawo wodne, ustawa o drogach publicznych, ustawa o transporcie kolejowym, specustawy, prawo lokalne, Kodeks cywilny.
3. Kompetencje organów w zakresie zarządzania zadrzewieniami - działanie w zakresie i na podstawie przepisów prawa, ważenie interesu społecznego i indywidualnego.
4. Problem usuwania drzew w kontekście przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego - pojęcie sprawy, strony postępowania, wnioskodawcy, postępowania wpadkowe, zawieszanie postępowania, zmiany decyzji.
5. Przesłanki do wydania zezwoleń na usunięcie drzew lub odmowy - przykładowe rozwiązania alternatywne, ochrona gatunkowa, przepisy prawa lokalnego, drzewa „pomnikowe”.
6. Materiał dowodowy - zebranie i ocena materiału dowodowego, postępowanie dowodowe, wiarygodność materiałów z oględzin i ekspertyz.
7. Wniosek i zezwolenie na usunięcie drzew - elementy obligatoryjne i fakultatywne, wezwania o uzupełnienie materiału:
• Terminy: terminy proceduralne, wykonywanie oględzin, czas obowiązywania decyzji, okres lęgowy ptaków, termin usuwania drzew.
• Oględziny: zakres, termin wykonania oględzin, kompetencje do ich przeprowadzania.
• Kompensacja przyrodnicza: Kiedy? Jaka? Czy zawsze musi być? Ocena udatności.
8. Wyłączenia wymienione w art. 83f ustawy o ochronie przyrody - zasady wyłączeń, usuwanie drzew na podstawie innych przepisów, analiza problematycznych przypadków.
9. Zgłoszenia - kiedy mamy do czynienia ze zgłoszeniem? Elementy obligatoryjne zgłoszenia, oględziny, sprzeciw.
10. Usuwanie drzew z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym i niebędących własnością wnioskodawcy.
11. Usuwanie drzew na terenach gospodarstw rolnych.
12. Zabiegi pielęgnacyjne w obrębie drzew - zakres, kary, kto może ich dokonać.
13. Opłaty i kary - zwolnienie z opłat za usuniecie drzew, zasady naliczania, okoliczności mające wpływ na wysokość opłaty i kary, pobieranie, zamiana opłat na nasadzenia, ulgi, stan wyższej konieczności.
14. Drzewa a zagrożenie bezpieczeństwa - usuwanie i zabiegi pielęgnacyjne w obrębie drzew rosnących w pobliżu obiektów budowlanych, na granicy nieruchomości, w pasie drogowym, relacje sąsiedzkie.
15. Zezwolenie na usunięcie drzew, a inne pozwolenia - korelacje pomiędzy zezwoleniami na usuniecie drzew, a zezwoleniami z zakresu form ochrony przyrody, np. ochrony gatunkowej, decyzji środowiskowych, pozwoleń na budowę, etc.
• Usuwanie drzew, a formy ochrony przyrody: zakazy obowiązujące w obrębie form ochrony przyrody, np.: na terenie parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu, obszarów Natura 2000, indywidualne zezwolenia na odstępstwa od obowiązujących zakazów, procedury uzyskiwania zezwoleń, ochrona gatunkowa, pomniki przyrody.
• Gatunki chronione, gniazda i dziuple w obrębie drzew przeznaczonych do usunięcia lub wykonania zabiegów pielęgnacyjnych: oględziny i ich zakres, terminy, kompensacje.
Ochrona środowiska, gospodarka komunalna i mieszkaniowa