a. Decyzja o pozwoleniu na budowę:
• Obszar oddziaływania obiektu i wyznaczenie stron postępowania, konsekwencje możliwych do popełnienia błędów przy ich wyznaczaniu,
• Wniosek o pozwolenie na budowę oraz oświadczenie w sprawie dysponowania nieruchomością i możliwość jego weryfikacji,
• Zakres sprawdzenia projektu budowlanego, ewentualne postanowienia w sprawie tzw. braków, wydawanie decyzji, kwestia jej wykonalności i ostateczności, procedury odwoławcze, termin ważności decyzji i ewentualne przeniesienie decyzji na inny podmiot,
• Dziennik budowy i zawiadomienie o terminie rozpoczęcia robót.
b. Zgłoszenie zamiaru wykonania obiektu budowlanego lub robot budowanych:
• Katalog realizacji zwolnionych z obowiązku uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę, zmiany w zakresie koniecznych zgłoszeń zamiaru wykonania robót budowlanych,
• Dokumenty wymagane do zgłoszenia, ich uzupełnienia i terminy. Milcząca akceptacja organu lub wydanie zaświadczenia. Problem właściwej kwalifikacji planowanych do wykonania robót i prac budowlanych i najczęściej popełniane błędy,
• Uwarunkowania wynikające z przepisów o ochronie środowiska i ochrony zabytków.
5. Przebieg procesu budowlanego i podstawowe obowiązki jego uczestników – inwestor, projektant, kierownik budowy lub robót budowlanych, inspektor nadzoru inwestorskiego.
6. Nadzór autorski – jak można ograniczyć zagrożenia ze strony projektanta, wynikające w ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
7. Istotne i nieistotne odstępstwa od projektu budowlanego i pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, procedury obowiązujące inwestora, kolejne nowe regulacje obowiązujące od 23 sierpnia 2018 roku, projekt zamienny i zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę.
8. Działania nielegalne, samowola budowlana w postaci braku pozwolenia na budowę obiektu budowlanego, braku zgłoszenia zamiaru budowy obiektu budowlanego oraz przypadek nielegalnego wykonywania robót budowlanych niebędących budową. Procedury postępowania, możliwości w zakresie legalizacji, sankcje administracyjne i przepisy karne.
9. Procedury kończenia budowy – przygotowanie dokumentacji powykonawczej, pozwolenie na użytkowanie lub zawiadomienie o zakończeniu robót, stanowiska inspekcji sanitarnej i straży pożarnej i ich konsekwencje dla możliwości uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Zakres końcowej kontroli służb nadzoru budowlanego, warunkowe pozwolenie na użytkowanie.
10. Kompetencje organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Duża nowelizacja Prawa budowlanego, w miejsce zarzuconej koncepcji stworzenia Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego -uchwalona przez Sejm 13 lutego 2020 roku, wchodząca w życie 19 września 2020 roku.
1. Zmiana definicji obszaru oddziaływania obiektu.
2. Nowe regulacje w zakresie możliwości odstępstw od przepisów techniczno- budowlanych.
3. Nowy układ przepisów w zakresie określenia obiektów i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwoleń na budowę ale wymagających lub niewymagających zgłoszenia, drobna nowelizacja z 31 marca dotycząca nowelizacji z 19 września.
4. Rozszerzenie zakresu zwolnień z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla kolejnych rodzajów obiektów budowlanych.
5. Zmiany w zakresie dokumentów załączanych do wniosku o pozwolenie na budowę. Rezygnacja z wzoru decyzji o pozwoleniu na budowę.
6. Zmiany w zakresie zawartości projektu budowlanego. Nowy stadium projektowe - projekt techniczny oraz zmiany w zakresie zasad sprawdzania wniosku o pozwolenie na budowę. Projekt rozporządzenia wykonawczego.
7. Nowe regulacje dotyczące istotnych odstąpień od zatwierdzonych projektów budowlanych i zasad dotyczących wprowadzania odstąpień.
8. Wzmocnienie trwałości decyzji o pozwoleniu na budowę i pozwoleniu na użytkowanie, poprzez wprowadzenie cezury czasowej 5 lat.
9. Proponowane zmiany w zakresie regulacji dotyczących przenoszenia pozwoleń na budowę.
10. Zmiany zasad regulujących zawiadamianie organów o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
11. Zmiany w zakresie zasad regulujących geodezyjne wyznaczanie w terenie oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
12. Zmiany zasad regulujących sposób prowadzenia dziennika budowy oraz obowiązków kierownika budowy wykonywanych przed rozpoczęciem budowy.
13. Nowy rozdział 5a dotyczący działań nielegalnych, zmiany w zakresie możliwości legalizacji samowoli budowlanych.
14. Nowy rozdział 5b dotyczący procedur kończenia budowy.
15. Zmiany zasad dotyczących częściowych odbiorów obiektów budowlanych i zakresu obowiązkowej kontroli.
16. „Pouczenie” od organu w przypadku stwierdzenia nielegalnego przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego.
17. Określenie treści protokołu z kontroli okresowej obiektu budowlanego.
18. Zmiany w zakresie przepisów karnych, w tym planowane uchylenie art. 90.
19. Okres przejściowy, stopniowe wprowadzania niektórych nowych regulacji.
Nieruchomości, zagospodarowanie przestrzenne, budownictwo