1. Użytkowanie wieczyste wg ustawy Kodeksu cywilnego i ustawy o gospodarce nieruchomościami.
2. Przedmiot i podmiot użytkowania wieczystego.
3. Status budynków i urządzeń, znajdujących się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste.
4. Zasady, forma, tryb i czasokres zawierania umów o użytkowanie wieczyste oraz ich ujawnienie w KW.
5. Opłata – ustalenie pierwszej opłaty i jej aktualizacja.
6. Wygaśnięcie, rozwiązanie oraz rozliczenie umowy użytkowania wieczystego.
7. Cel zmian wprowadzonych ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.
8. Stopniowa likwidacja użytkowania wieczystego przez sprzedaż przy zastosowaniu odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu odniesionej do wartości nieruchomości na dzień zawarcia umowy sprzedaży.
9. Podmioty uprawnione do skorzystania z prawa żądania sprzedaży – przedsiębiorcy, osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
10. Zakres przedmiotowy gruntów objętych sprzedażą – omówienie przykładów.
11. Szczególne uprawnienia użytkownika wieczystego do wystąpienia z żądaniem sprzedaży nieruchomości objętej użytkowaniem wieczystym.
12. Przypadki, w których żądanie sprzedaży nie przysługuje.
13. Zasady ustalania ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
14. Zasady i uprawnienia organów do określenia warunków bonifikat od ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu.
15. Obowiązki organów stanowiących (rada, sejmik) w zakresie podjęcia uchwały określającej szczegółowe warunki sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych lub uchwały zobowiązującej organ wykonawczy do indywidualnego określenia tych warunków w drodze zarządzenia.
16. Pomoc de minimis.
Nieruchomości, zagospodarowanie przestrzenne, budownictwo