I. Święto przypadające w sobotę (np. 25 grudnia 2021 r.):
1. Do kiedy udzielić dnia wolnego za święto przypadające w sobotę? Czy można udzielać dnia wolnego od pracy w innym miesiącu niż sobotnie święto?
2. Czy dzień wolny ma przypadać w tym samym terminie dla wszystkich pracowników?
3. Czy taki dzień wolny jest płatny czy bezpłatny?
4. Czy zamiast udzielać innego dnia wolnego można pracownikowi obniżyć liczbę godzin do przepracowania (np. przez 4 dni pracownik będzie pracować po 6 godzin zamiast po 8 godzin)?
5. Co zrobić z pracownikiem, który został zatrudniony po sobotnim święcie? Czy korzysta z dnia wolnego tak jak reszta osób zatrudnionych?
6. Jaka jest sytuacja prawna pracownika, który pozostawał w zatrudnieniu w sobotnie święto (np. 1 maja), ale jego umowa o pracę została rozwiązana przed datą odebrania dnia wolnego?
7. Czy dzień wolny przysługuje również pracownikom zatrudnionym w systemie równoważnego czasu pracy? Czy pracodawca może wyznaczyć dzień wolny w dniu, który został zaplanowany jako krótszy dzień pracy (np. w piątek, gdy przewidziany czas pracy wynosi 6 godzin)?
8. Jaki wpływ na konieczność zapewnienia dnia wolnego ma pobyt na kwarantannie lub izolacji? Czy pracownikowi należy udzielić innego dnia wolnego, jeżeli w dniu sobotniego święta lub w dniu wolnym w zamian za takie sobotnie święto przebywa na kwarantannie lub izolacji?
9. Jakie obowiązki ma pracodawca w sytuacji choroby pracownika w dniu wolnym udzielonym w zamian za święto przypadające w sobotę?
10. Czy dzień wolny od pracy z tytułu sobotniego święta przysługuje również pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. ½ etatu)?
11. Jakie są skutki prawne wyznaczenia dnia wolnego w dniu, który dla pracownika jest wolny z tytułu rozkładu czasu pracy (np. pracownik świadczy pracę od poniedziałku do czwartku po 10 godzin, a dzień wolny wyznaczono na piątek, który jest dla pracownika wolny od pracy)?
12. Jak w ewidencji czasu pracy prawidłowo wskazać dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę?
II. Święto przypadające w czwartek (np. 11 listopada 2021 r.):
1. Jakie wymogi musi spełnić pracodawca, aby zapewnić pracownikom tzw. długi weekend z tytułu święta przypadającego w czwartek (np. wolny piątek, który następnie trzeba odpracować w innym terminie)?
2. Jaki wpływ na planowanie tzw. długiego weekendu mają dla poszczególnych pracowników obowiązujące u pracodawcy przepisy wewnątrzzakładowe (np. regulamin pracy)?
3. Czy pracodawca może zaplanować tzw. długi weekend z obowiązkiem odpracowania wolnego piątku również w przypadku pracowników niepełnosprawnych?
4. Czy planowanie tzw. długiego weekendu dotyczy również przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy (tzw. niepełny etat)?
5. Jak tzw. długi weekend skutkuje w odniesieniu do pracowników w systemie równoważnego czasu pracy?
6. Jakie są skutki prawne choroby pracownika, zarówno w trakcie tzw. długiego weekendu, jak i w dniu odpracowania takiego wolnego piątku?
7. Jak wygląda sytuacja pracownika, który podczas tzw. długiego weekendu lub w dniu odpracowania takiego wolnego piątku przebywał na kwarantannie lub izolacji?
8. Jak w ewidencji czasu pracy prawidłowo wskazać wolny piątek z tytułu tzw. długiego weekendu oraz dzień, w którym pracownicy mają odpracować taki wolny piątek?
Kadry, prawo pracy, płace