Proponujemy Państwu udział w szkoleniu, podczas którego przedyskutujemy aktualne problemy związane z naliczaniem i dochodzeniem odsetek od podatków, niepodatkowych należności budżetowych oraz należności cywilnoprawnych, w kontekście obowiązujących przepisów prawa, w tym zmian w Ordynacji Podatkowej i pomocy publicznej, a także aktualnego orzecznictwa, stanowisk RIO i MF.
Wyjaśnimy dlaczego jsfp nadal powinny naliczać rekompensatę za koszty odzyskiwania należności, pomimo Wyroku TSUE z dnia 13 stycznia 2022 r.(C-327/20). Poruszymy kwestie z zakresu odsetek tj.: naliczanie, zarachowanie wpłat, zaokrąglanie, udzielanie ulg, pomoc publiczną, windykację, przedawnienie, ewidencję, klasyfikację budżetową, sprawozdawczość, inwentaryzacją, dyscyplinę finansów publicznych, ustawę o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.
Podczas zajęć prowadzący:
- Omówi zmiany w Ordynacji podatkowej, które weszły w życie od 1 września 2023 r. oraz w marcu 2024 r.
- Precyzyjnie wskaże, jakie odsetki nalicza się od podatków, opłat, niepodatkowych należności budżetowych oraz świadczeń pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym.
- Kompleksowo przedstawi zagadnienia z zakresu odsetek od niepodatkowych należności budżetowych, wskazując kiedy naliczać odsetki za zwłokę, a kiedy odsetki ustawowe za opóźnienie. Zagadnienie zostanie omówione na licznych przykładach, tj.: renta planistyczna, opłata za zajęcie pasa drogowego, opłata za przedszkole i wyżywienie w przedszkolu i szkole, opłata za czynności weterynaryjne, nienależnie pobrane świadczenia rodzinne, świadczenia na podstawie ustawy o pomocy społecznej, nienależnie pobrane dodatki mieszkaniowe, kara pieniężna z tytułu naruszenia obowiązku zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu, należności wynikające z decyzji, nakładających obowiązek zapłaty kosztów związanych z usuwaniem i przechowywaniem pojazdów.
- Wyjaśni zasady zaliczania wpłat w zależności od charakteru prawnego należności, przypadki nienaliczania odsetek oraz naliczania ich w groszach, poruszy też kwestie: udzielania ulg w odsetkach, w tym stanowiących pomoc publiczną, windykowania i inwentaryzowania należności odsetkowych.
- Przedstawi zagadnienie przedawnienia odsetek, w tym, wskaże czy i kiedy można dochodzić odsetek, które uległy przedawnieniu oraz kiedy należy je odpisać z ksiąg rachunkowych.
- Omówi również zagadnienie przedawnienia kosztów upomnienia po zmianach w przepisach prawa.
Finanse, rachunkowość, podatki