Problematyka podziałów nieruchomości występuje zarówno w procesach inwestycyjnych, jak i ma miejsce w przypadku rozpatrywania wniosku prywatnych właścicieli nieruchomości. Jest dość powszechnym, ale i skomplikowanym zagadnieniem w gospodarce nieruchomościami i w dużej mierze zależy od przyświecającego celu przeprowadzenia podziału oraz podjętego trybu podziału. Wydając decyzję lub opiniując dany podział należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, co powoduje liczne pytania i wątpliwości.
Podczas proponowanego szkolenia kompleksowo przeanalizujemy zagadnienia dotyczące podziałów nieruchomości i odpowiemy na te, które pojawiają się najczęściej:
- Jak prawidłowo prowadzić postępowanie o podział nieruchomości:
- Czy można wydać postanowienie negatywnie opiniujące podział?
- Czy można wydać postanowienie warunkowe?
- Jakie są przesłanki odmowy zatwierdzenia podziału?
- Czy organ procedując ma obowiązek zweryfikować wstępny projekt podziału w zakresie możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej stanowiącej dostęp dla projektowanych do wydzielenia działek?
- Jeżeli fragment dzielonej nieruchomości jest przeznaczony w planie miejscowym pod drogę publiczną, to czy istnieje obowiązek jego wydzielenia?
- Czy zgodność podziału z planem miejscowym należy rozumieć jako wydzielenie działek według linii rozgraniczających funkcje o różnym przeznaczeniu?
- Co należy rozumieć przez wnioskowanie o podział w celu realizacji roszczeń art. 95 pkt 4 UGN, kto może wystąpić z wnioskiem o podział w tym trybie?
- Czy użytkownik wieczysty może niezależnie wnioskować o podział czy wymagana jest zgoda właściciela?
- Czy w ramach badania dostępu do drogi publicznej organ powinien weryfikować czy projektowane do wydzielenia działki posiadają zgodę na lokalizację zjazdu?
Nieruchomości, zagospodarowanie przestrzenne, budownictwo