• Ustawa prawo zamówień publicznych daje Zamawiającym prawo określania warunków minimalnych jakie spełniać muszą wykonawcy, którzy zamierzają się ubiegać o udzielenie zamówienia publicznego. Prawidłowa konstrukcja warunku udziału w postępowaniu jest warunkiem koniecznym właściwego przeprowadzenia postępowania. Błędy w tym zakresie uniemożliwiają właściwą ocenę złożonych ofert, są częstą podstawą wnoszonych odwołań, a w skrajnych przypadkach prowadzą do unieważnienia całego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jest to jeden z kluczowych elementów, gdzie brak precyzji i świadomości Zamawiającego ma najdalej idące skutki dla całego procesu zakupowego.
• Poza warunkami udziału w postępowaniu ustawa nakłada na zamawiających obowiązek weryfikacji każdego wykonawcy pod kątem okoliczności, które uniemożliwiają ubieganie się o udzielenie zamówienia – podstaw wykluczenia. Poza obligatoryjnymi, przewidzianymi w art. 108 ustawy Pzp, prawem Zamawiającego jest stawianie dodatkowych podstaw wykluczenia. Tak jak w przypadku warunków udziału w postępowaniu, przemyślany katalog podstaw wykluczenia i ich właściwe badanie rzutują na proces udzielania zamówienia publicznego.
• Podczas proponowanego szkolenia nie tylko wskażemy zasady ogólne w zakresie warunków udziału w postępowaniu i podstaw wykluczenia, ale na przykładzie konkretnych zapisów SWZ przedstawimy rozwiązania zgodne z prawem jak i te niewłaściwe, których trzeba się wystrzegać by działać zgodnie z literą prawa.
• Przekażemy również praktyczne wskazówki kiedy i jak określić warunki udziału w postępowaniu i podstawy wykluczenia, aby nie naruszać przepisów, ale też odpowiednio zabezpieczyć interesy zamawiającego poprzez wykluczenie nierzetelnych wykonawców.
Zamówienia publiczne