ZFŚS w 2024 roku w praktyce. Tworzenie funduszu, planowanie wydatków, zasady efektywnego i prawidłowego gospodarowania zfśs w sektorze finansów publicznych
szkolenie w formule on-line
termin szkolenia został potwierdzony do realizacji
1. Aktualności socjalne w 2024 roku:
a. Prawidłowe naliczenie corocznego odpisu na ZFŚS z uwzględnieniem obowiązujących w 2024 r. wysokości odpisów. Naliczenie odpisu według ustawy o ZFŚS i przepisów odrębnych w tym dla nauczycieli i w publicznych szkołach wyższych.
b. Zasady ustalania przeciętnego zatrudnienia do celów naliczenia odpisu.
c. Prawne możliwości ograniczania i rezygnacji z tworzenia ZFŚS. Możliwości podwyższania odpisu.
d. Zwolnienia podatkowe (PIT) świadczeń socjalnych w 2024 r. - opodatkowanie świadczeń socjalnych (m.in. dopłat do różnych form wypoczynku, usług sportowo – rekreacyjnych, usług kulturalno – oświatowych, uczestnictwa w zbiorowych imprezach socjalnych, zapomóg otrzymywanych przez pracowników i emerytów).
e. Ustalanie zasad oddziału funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej – preliminarz.
f. Zasada uznaniowości świadczeń socjalnych.
g. Miarodajne metody ustalania sytuacji socjalnej. Uwzględnianie 500+, 800+, 300+ i itp.
h. Zasady przetwarzania danych na potrzeby działalności socjalnej – RODO, podstawa prawna przetwarzania, zakres danych, obowiązek dokonywania przeglądu i usuwania zbędnych danych, odpowiedzialność administratora, rola IOD.
i. Dopuszczalność stosowania w regulaminie ZFŚS przesłanek: statusu emeryta i pracownika, wysokości odpisu, stażu pracy, wymiaru czasu pracy, równoległego zatrudnienia, zatrudnienia współmałżonków u jednego pracodawcy – przy uzależnianiu prawa i ustalaniu wysokości świadczeń socjalnych.
j. Zasady przyznawania pomocy materialnej z ZFŚS – tzw. zapomóg ZFŚS, w tym świadczeń przedświątecznych z uwzględnieniem skutków podatkowych.
k. Prowadzenie egzekucji ze świadczeń socjalnych.
l. Prawne możliwości wyłączenia prawa do korzystania z ZFŚS pracowników i emerytów. Różnicowanie zasad korzystania ze świadczeń ze względu na wysokość odpisu i status uprawnionych.
m. Ustalanie obowiązku sprawowania opieki socjalnej nad emerytami podejmującymi zatrudnienie.
n. Zarządzanie działalnością socjalną przez platformy elektroniczne – wątpliwości prawne i korzyści.
Cena: 439 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać do 13 września 2024 r.
Kadry, prawo pracy, płace