1. Pojęcie nieruchomości i granica (prawna i ewidencyjna) nieruchomości jako wyodrębnienie nieruchomości z przestrzeni – czyli od dawna człowiek chciał mieć kawałek ziemi dla siebie.
2. Administracyjno-sądowy charakter postępowania rozgraniczeniowego – czyli najpierw administracja, a potem dopiero sąd.
3. Cel postępowania rozgraniczeniowego - czyli po co to całe „zamieszanie”, jakie korzyści przyniesie stronom postępowania i czy zawsze musi być wszczynane?
4. Wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego - kiedy z urzędu a kiedy na wniosek? Kto skutecznie uruchomi postępowanie? Jak to się dzieje przy współwłasnościach i użytkowaniu wieczystym?
5. Badanie przesłanek do wszczęcia w postępowaniu wyjaśniającym - czyli czy zawsze konieczne jest rozgraniczenie? Czy bezwzględnie wniosek uruchamia postępowanie niezależnie od sytuacji?
6. Pojęcie strony w postępowaniu rozgraniczeniowym – czyli kto może złożyć wniosek o rozgraniczenie, a kto tego może nie chcieć? Omówienie zagadnienia na przykładach.
7. Badanie wniosku - czyli początek „krętej drogi”.
8. Reprezentacja stron. Omówienie zasad udzielania pełnomocnictw, kto kogo i jak może reprezentować przed geodetą, organami administracji i sądem?
9. Upoważnienie geodety. Osobne czy może w treści postanowienia wszczynającego postępowanie? Omówienie szczególnej roli geodety oraz jego postępowania w roli organu administracji.
10. Rozprawa graniczna, przygotowanie do rozprawy, wezwania - czyli szczegóły mają znaczenie.
11. Procedura podczas rozprawy granicznej - czyli jak to należy „ogarnąć” aby nie popełnić błędu. Postępowanie na gruncie step by step w różnych okolicznościach.
12. Sposoby ustalenia granicy w postępowaniu rozgraniczeniowym.
13. Ugoda przed geodetą - czyli geodeta jako fachowy mediator. Charakter ugody, możliwość jej podważenia.
14. Sposoby zakończenia postępowania w trybie administracyjnym, ugoda, rodzaje decyzji administracyjnych.
15. Przekazanie sprawy do sądu, jak to się w praktyce powinno odbywać. Przesłanki przekazania sprawy do sądu.
16. Koszty postępowania o rozgraniczenie – czyli kto je ponosi a być może tego nie chce, omówienie orzecznictwa sądów administracyjnych. Omówienie różnych stanowisk w zakresie rozliczania kosztów postępowania administracyjnego.
17. Różne przykłady rozgraniczeń. Protokoły rozgraniczeń i szkice graniczne. Inne dokumenty. Analiza dokumentów zasobu geodezyjnego i innych dokumentów.
18. Kompetencje organów, rola administracji geodezyjnej a rola organu posiadającego umocowanie ustawowe do przeprowadzenia rozgraniczenia.
19. Podsumowanie, pytania i odpowiedzi.
Nieruchomości, zagospodarowanie przestrzenne, budownictwo