Znaczące zmiany dotyczące warunków dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników zostały wprowadzone 28 grudnia 2024r. ustawą z dnia 21 listopada 2024 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, ale to nie koniec nowości.
13 lipca 2025 roku wchodzi w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, która wprowadza następne zmiany w art. 122 ustawy Prawo oświatowe a także rozszerzenie wykazu podmiotów prowadzących działalność w ramach rzemiosła określonego w ustawie o rzemiośle.
- Rozpatrzenie wniosku pracodawcy o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika to jedna z najbardziej skomplikowanych procedur realizowanych przez pracowników gminy, wymagająca znajomości przepisów ustawy Prawo oświatowe, Kodeksu pracy, ustawy o rzemiośle, ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej oraz zestawu licznych rozporządzeń wykonawczych do w/w ustaw.
- Ponadto, dofinansowanie udzielane pracodawcom będącym przedsiębiorcami stanowi pomoc de minimis i podlega dodatkowo regulacjom prawa unijnego. W powyższym zakresie od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowe Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
- Ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie dofinansowania przybiera formę decyzji administracyjnej, a jej wydanie poprzedzone jest czynnościami wynikającymi z przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
- W trakcie szkolenia omówione zostaną kolejne kroki rozpatrywania wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracowników – w praktycznym ujęciu, od przyjęcia wniosku do wydania decyzji administracyjnej, z uwzględnieniem nowelizacji przepisów art. 122 ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy o rzemiośle.