• * Na Maku zamiast klawisza Alt używaj Ctrl+Option(⌥)

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w samorządzie

Miejsce
Internet
Termin
10 lipca 2024
Czas trwania
10:00 - 14:00
Cena
440 zł
Program i karta zgłoszenia

Przy zgłoszeniach do 14 czerwca 2024 r. cena wynosi 399 zł netto.

Ważne informacje o szkoleniu

Szkolenie ma charakter przeglądowy i stanowi omówienie istotnych zagadnień dla urzędów i jednostek organizacyjnych w przedmiocie stosowania przepisów prawa pracy. Zagadnienia te podlegają kontroli PIP, zaś niewywiązywanie się przez pracodawcę z obowiązków wynikających z przepisów prawa skutkuje negatywnymi konsekwencjami. Na szkoleniu omówione zostaną zasady prowadzenia kontroli przez inspektora pracy i obszary prawa pracy, które najczęściej są pod jego „lupą”. Uczestnicy szkolenia poznają popełniane przez pracodawców błędy, a trener zarekomenduje właściwe rozwiązania.

zwiń
rozwiń
Cele i korzyści

• Nabycie bądź poszerzenie wiedzy w zakresie prawidłowego stosowania przepisów prawa pracy.
• Poznanie zasad odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
• Uzyskanie wiedzy dotyczącej zasad wszczynania oraz prowadzenia kontroli inspektora pracy.
• Uzyskanie wiedzy w zakresie zasad prawidłowego prowadzenia dokumentacji pracowniczej.
• Zaprezentowanie najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości w trakcie kontroli inspektora pracy, głównie w obszarze czasu pracy, wynagrodzeń, dokumentacji pracowniczej oraz bhp.
• Zarekomendowanie właściwych rozwiązań w zakresie omawianej tematyki.

zwiń
rozwiń
Program

I. Zakres przedmiotowy oraz zasady kontroli PIP:
• Wszczęcie kontroli oraz okres jej trwania.
• Uprawnienia inspektora w trakcie kontroli ze szczególnym uwzględnieniem prawa żądania określonych dokumentów, przesłuchiwania świadków, odbierania ustnych i pisemnych wyjaśnień.
• Środki prawne, jakie mogą być wydane w trakcie kontroli oraz po jej zakończeniu: polecenie, decyzja ustna, wystąpienie, nakaz.
• Miejsce prowadzenia kontroli.
II. Inspektor pracy jako oskarżyciel publiczny w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika:
• Postępowanie wykroczeniowe – omówienie zakresu odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (środki wychowawcze, grzywna w drodze mandatu karnego lub wniosek o ukaranie do sądu).
• Wykroczenia stypizowane w Kodeksie pracy oraz inne, najczęściej popełniane.
III. Obowiązki pracodawcy w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy:
• Prowadzenie pracowniczych akt osobowych oraz zasady prowadzenia dokumentacji związanej z czasem pracy.
• Praca zdalna po zmianach.
• Nieprawidłowości dotyczące treści umowy o pracę.
• Informacja o warunkach zatrudnienia po zmianach.
• Sporządzanie świadectwa pracy oraz termin jego wydawania.
• Stosowanie przez pracodawcę instytucji mających na celu godzenie życia prywatnego z pracowniczym po zmianach.
• Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych. Zasady rekompensowania pracy w niedziele i święta.
• Dobowy i tygodniowy odpoczynek pracownika. Problematyka rozpoczynania pracy dwukrotnie w tej samej dobie.
• Problematyka udzielania przerwy na karmienie piersią.
• Terminowość wypłacania wynagrodzenia. Naliczanie wynagrodzenia.
• Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych a inne sposoby rekompensowania zwiększonej ilości obowiązków pracy.
• Akty wewnątrzzakładowe: regulamin pracy i wynagradzania. Wadliwe postanowienia stosowane przez pracodawców.
• Profilaktyczne badania lekarskie. Szkolenia w dziedzinie bhp. Dokumentowanie ryzyka zawodowego.
• Trzeźwość w miejscu pracy po zmianach.
• Zmiana rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

zwiń
rozwiń
Adresaci

Osoby, które na co dzień zajmują tematyką prawa pracy i zatrudnienia niepracowniczego, w szczególności do pracowników działów kadr i płac, kadry kierowniczej, pracowników działów prawno-organizacyjnych.

zwiń
rozwiń
Informacje o prowadzącym

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, absolwent kierunków: prawo i administracja Uniwersytetu Jagiellońskiego, trener z kilkunastoletnim doświadczeniem m.in. w obszarze prawa pracy oraz przetwarzania danych osobowych, prelegent na licznych konferencjach naukowych, autor publikacji z zakresu prawa pracy, praktyk zajmujący się na co dzień problematyką prawa pracy, prowadzący szkolenia inspektorów pracy PIP, wykładowca na studiach podyplomowych.

zwiń
rozwiń
Lokalizacja
Internet

Szkolenia w formule on-line realizowane na żywo za pomocą platformy, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.

Koordynatorzy
Elżbieta Silny
Koordynator ds. Szkoleń i Forów
tel. 725 302 313
elsilny@frdl.szczecin.pl
Informacje dodatkowe

Cena: 440 zł netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać do 5 lipca 2024 r.