6 grudnia 2024
Temat: Tworzenie spółek, w tym przekształcanie zakładów budżetowych w spółki komunalne.
Funkcjonowanie spółek
w dniu 6 grudnia 2024 w godz. 10.00-14.00
Sala Sesyjna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, ul. A. Mickiewicza 41
Spotkanie ma na celu przybliżenie uczestnikom możliwości realizacji zadań własnych jst z wykorzystaniem spółek prawa handlowego. Przedstawione zostaną szczególne uwarunkowania funkcjonowania takich spółek, proces przekształcania zakładów budżetowych w spółki komunalne także od strony księgowej. Omówione zostaną przepisy, które determinują funkcjonowanie zarówno spółek i ich organów. Całość w oparciu o rzeczywiste przykłady i doświadczenia z Miasta Szczecin, które posiada udziały w kilkunastu spółkach prawa handlowego.
Program:
- Umiejscowienie spółek prawa handlowego w realizacji zadań własnych gminy.
- katalog zadań własnych gminy oraz zadania o charakterze użyteczności publicznej;
- zakres stosowania przepisów ustawy o gospodarce komunalnej;
- Spółki prawa handlowego a zakłady / jednostki budżetowe, w tym określenie wad i zalet wyboru tej formy realizacji zadań własnych.
- możliwość kształtowania sposobu prowadzenia gospodarki komunalnej;
- położenie spółek z udziałem jst w sprawozdawczości gminy;
- Charakterystyka wybranych rodzajów spółek prawa handlowego (które mogą być tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego (Sp. z o.o., S.A.).
- podobieństwa i różnice – spółka z o.o. a spółką akcyjną;
- zakres działań podejmowanych przez poszczególne organy spółek;
- określenie roli sprawozdania finansowego w ocenie sytuacji spółki;
- Charakterystyka tworzenia spółki prawa handlowego przez jednostkę samorządu terytorialnego, w tym czynności zmierzające do utworzenia / przystąpienia do spółki, kompetencje organów jst.
- rola rady gminy w procesie powoływania spółki;
- wykorzystanie istniejących jednostek / zakładów budżetowych jako zorganizowanych części przedsiębiorstwa;
- czynności poprzedzające utworzenie spółki prawa handlowego.
- Wyposażanie spółki prawa handlowego w odpowiednie zasoby finansowe / majątkowe przez jednostkę samorządu terytorialnego, w tym aporty niepieniężne, z uwzględnieniem kwestii podatkowych, w tym:
- początkowy kapitał zakładowy i jego źródła;
- podwyższenia / obniżenia kapitału zakładowego w spółce z udziałem jst;
- opodatkowanie transakcji dotyczących kapitału zakładowego;
- księgowanie kapitału zakładowego na moment założenia spółki oraz księgowanie podwyższeń kapitału zakładowego;
- dokonywanie odpisów aktualizujących na kapitał zakładowy spółki.
- Szczególne uwarunkowania prawne w zakresie funkcjonowania spółek z udziałem jst, w tym: Zasady wynikające z zapisów ustawy o gospodarce komunalnej;
- Zasady kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami;
- Ograniczenia w zakresie powoływania osób w skład organów spółek;
- Konieczność składania oświadczeń majątkowych, ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby zarządzające spółkami;
- Podstawowe informacje na temat powierzania spółkom z udziałem jst realizacji zadań, w tym m.in. kwestie udzielania zamówień w trybie in-house.
- Dyskusja i omówienie pytań
Prowadzący: Łukasz Dajer wieloletni pracownik Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Szczecin a od 2021 roku jego dyrektor. W ciągu lat pracy brał udział w tworzeniu przez Gminę Miasto Szczecin nowych spółek i przystępowaniu do już istniejących, procesach łączenia spółek komunalnych, a także w procesie zbywania udziałów i likwidacji podmiotów nieprowadzących działalności. W 2019 roku złożył egzamin dla kandydatów na członków organów nadzorczych przed komisją egzaminacyjną wyznaczoną przez Prezesa Rady Ministrów. Przedstawiciel Gminy Miasto Szczecin w radach nadzorczych spółek komunalnych. Ukończył liczne kursy związane z funkcjonowaniem spółek oraz działania instrumentów finansowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych