17 czerwca 2025
Szanowni Państwo,
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego Centrum Szkoleniowe w Szczecinie zaprasza Państwa do współtworzenia Forum Kierowników Urzędu Stanu Cywilnego Województwa Zachodniopomorskiego. Głównym celem działalności forum jest doskonalenie poziomu i sprawności funkcjonowania kierowników i zastępców kierowników urzędów stanu cywilnego, poprzez integrację ich przedstawicieli, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz prezentowanie opinii członków Forum wobec innych instytucji i organizacji.
W założeniu funkcjonowania Forum przewidywane są 2 spotkania w kwartale, poświęcone konkretnym zagadnieniom problemowym i konsultacjom z ekspertami. Tematyka kolejnych spotkań będzie ustalana i opiniowana z uczestnikami forum.
Zapraszamy do udziału w pierwszym inauguracyjnym spotkaniu konsultacyjno-szkoleniowym
Temat: DOKUMENTY, NIEZBĘDNE DO ZAWARCIA ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO PRZEZ CUDZOZIEMCÓW W POLSCE. PROBLEMY I WYZWANIA
17 czerwca 2024 r. w godzinach 09.30 - 14.30.
w Hotelu Novotel w Szczecinie, ul. 3 maja 31
Podczas zajęć położymy szczególny nacisk na kwestie praktyczne dotyczące stosowania wybranych przepisów głównych aktów prawnych w kwestii zawarcia małżeństwa takich jak: Kodeks rodzinny i opiekuńczy, prawo prywatne międzynarodowe, ustawa o aktach stanu cywilnego, prawo o cudzoziemcach (w kontekście legalności pobytu), konwencje międzynarodowe. Omówimy wpływ zagranicznych orzeczeń i decyzji na treść aktów małżeństwa. Przeanalizujemy najczęściej pojawiające się sytuacje, a także nietypowe przypadki. Szkolenie poprowadzi praktyk, wieloletni zastępca kierownika USC, która podzieli się licznymi przykładami, pochodzącymi z własnego doświadczenia zawodowego oraz dobrymi rozwiązaniami, zaakceptowanymi przez organy kontrolne.
Istnieje możliwość wcześniejszego przesyłania pytań związanych z tematyką zajęć do trenera, na maila: elsilny@frdl.szczecin.pl, na które chcieliby Państwo uzyskać odpowiedź podczas szkolenia.
Kolejne tematy w ramach dalszych spotkań będę zależały od Państwa propozycji.
Program:
- Procedura zawarcia małżeństwa z cudzoziemcem:
- Wymagane dokumenty (w zależności od obywatelstwa i statusu pobytowego).
- Tłumaczenia przysięgłe i legalizacja dokumentów (apostille, poświadczenie konsularne).
- Sprawdzenie zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.
- Oświadczenie o braku przeszkód prawnych.
- Ustalanie tożsamości i legalności pobytu.
- Małżeństwo konkordatowe vs cywilne.
- Warsztat: analiza dwóch przypadków ( z wcześniejszym rozwodem zagranicznym).
- Najczęstsze problemy i kontrowersje. Brak dokumentów z kraju pochodzenia:
- Fałszywe dokumenty lub brak apostille.
- Próby zawarcia fikcyjnych małżeństw.
- Zgoda sądu w przypadku braku zdolności prawnej.
- Problemy językowe – udział tłumacza przysięgłego.
- Wpisanie małżeństwa zawartego za granicą
- Transkrypcja aktu małżeństw.
- Wymogi formalne.
- Tłumaczenia i legalizacja dokumentów zagranicznych.
- Uznawanie zagranicznych dokumentów, mających wpływ na treść aktu małżeństwa:
- Lex generalis – art. 24 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego –a lex specialis.
- Art. 72 ust. 3 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego z 29 września 1986 r.- art. 108 ust. 1 ustawy p.a.s.c. z 28 listopada 2014 r. –porównanie treści obu norm prawnych. Co jest nowego w obecnym stanie prawnym?
- Dokumenty, które wymagają uznania (orzeczenia, zaświadczenia, rozstrzygnięcia, decyzje). Omówienie katalogu dokumentów i różnic między nimi.
- Uznanie z mocy samego prawa orzeczeń, rozstrzygnięć: uznanie automatyczne, kiedy i na jakiej podstawie może być zastosowane?
- Omówienie sytuacji, kiedy strona musi wystąpić o rozstrzygnięcie do sądu powszechnego? Czy orzeczenie organu państwa obcego podlega uznaniu lub nie?
- Skuteczność obcych orzeczeń według Kodeksu postępowania cywilnego, przesłanki uznania orzeczeń zagranicznych, zmiany wprowadzone od 2 lipca 2009 r. Omówienie poszczególnych, wymaganych dokumentów.
- Negatywne przesłanki uznania rozwodu, separacji, adopcji, ustalenia płci w KPC.
- Klauzula porządku publicznego – omówienie jej znaczenia.
- Uznawanie orzeczeń zagranicznych (rozwód, separacja) a przepisy ustawy Prawo prywatne międzynarodowe.
- Bruksela 2a (2bis)- zasady uznania orzeczeń zagranicznych.
- Bruksela 2 ter – omówienie zmian, jakie wprowadziła umowa w stosunku do poprzednich uregulowań.
- Dokumenty, jakie musi otrzymać kierownik USC do uznania orzeczenia zagranicznego według zapisów umów międzynarodowych.
- Odpis orzeczenia a poświadczony odpis orzeczenia. Różnice, pomiędzy odpisem orzeczenia, wyrokiem, decyzją, a poświadczonym odpisem takiego dokumentu. Kto może poświadczyć odpis? Czy jest to odpowiednia forma, jaka jest wymagana przepisami prawa do dokonania zmiany treści aktu stanu cywilnego.
- Konwencja Haska –przeszkoda czy ułatwienie? Kogo dotyczy? Zasady wprowadzone konwencją.
- Umowy dwustronne (bilateralne), łączące Polskę z państwami należącymi do UE –omówienie najważniejszych umów łączących Polskę z innymi krajami.
- Umowy dwustronne łączące Polskę z państwami spoza UE.
- Odmowa wpisania wzmianki dodatkowej –omówienie sposobu postępowania przez kierownika USC w przypadku, kiedy nie jest organem właściwym do dokonania czynności na podstawie orzeczenia organu państwa obcego.
- Co to są rozwody administracyjne? Omówienie podstawowych elementów, jakie muszą być zawarte w akcie notarialnym orzekającym rozwód lub separację.
Prowadząca:
Anna Żbikowska- Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie, wieloletni praktyk. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji. Od 2002 roku związana z samorządem. W latach 2013-2023 zastępca kierownika USC w Szczecinie. Od 2013 roku zajmuje się tematyką zagranicznych dokumentów, mających wpływ na treść aktów stanu cywilnego. Uczestniczyła w licznych szkoleniach oraz warsztatach, mających na celu poszerzenie wiedzy z zakresu uznawania zagranicznych orzeczeń.
Koszt udziału w spotkaniach:
- 550 zł netto/os.
Zwolnione z VAT w przypadku szkoleń podnoszących kwalifikacje pracowników JST oraz ich jednostek organizacyjnych oraz finansowania szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych.
- Przystąp do Forum - odpłatność za udział w 2 spotkaniach/kwartał przy złożonej deklaracji wraz z kartą zgłoszenia – 340 zł netto/os + 23% VAT
Prosimy o przesłanie karty zgłoszenia wraz z ew. deklaracją na mail: centrum@frdl.szczecin.pl do dnia 10 czerwca 2025.
Zapraszam do udziału
Elżbieta Silny
Koordynator ds. szkoleń i forów.